logo

•• Plytvanie potravinami - potravinová bezpečnosť a ochrana životného prostredia •• 

Potravinová bezpečnosť je základným ľudským právom, ktoré sa nadobúda prostredníctvom dostupnosti zdravej, postačujúcej, primeranej a výživnej stravy, prístupu k nej, jej využívania a stability v čase.

Svetovú produkciu potravín podmieňuje viacero činiteľov vrátane konečnej povahy prírodných zdrojov vo vzťahu k rastúcej svetovej populácii a obmedzenému prístupu najzraniteľnejších vrstiev k potravinám.

Otázka plytvania potravinami je v rozpore so základnou otázkou potravinovej bezpečnosti, ktorú vážne ohrozuje celý rad faktorov vrátane obmedzených prírodných zdrojov vo vzťahu k rastúcemu počtu svetovej populácie a nedostatočnému prístupu k potravinám pre najchudobnejšie skupiny populácie. Nedávna štúdia, ktorú vypracovala organizácia FAO, uvádza alarmujúce údaje, najmä pokiaľ ide o priemyselné krajiny: Európania a Severoameričania vyplytvajú ročne okolo 95 až 115 kg potravín na obyvateľa oproti 6/11 kg v subsaharskej Afrike.

Značné množstvo potravín, aj keď úplne požívateľných, každodenne končí ako odpad a plytvanie potravinami spôsobuje ekologické a etické problémy a hospodárske a sociálne náklady. V Európe dochádza k vyhadzovaniu, plytvaniu a premene približne 50 % vyrobených potravín na odpad.

Pod pojmom „potravinový odpad“ sa rozumejú všetky potraviny vyradené z potravinového dodávateľského reťazca z hospodárskych alebo estetických dôvodov, alebo z dôvodu blízkeho uplynutia dátumu záruky, ktoré sú však stále plne požívateľné a vhodné na ľudskú spotrebu a ktoré majú byť − v prípade absencie možného alternatívneho využitia − odstránené a zlikvidované, pričom majú negatívne externé účinky z hľadiska životného prostredia. Množstvo potravín by sa v skutočnosti mohlo každodenne znovu použiť na účel potravy, zatiaľ čo sa s ním zaobchádza ako s akýmkoľvek iným odpadom.

Výroba nadbytočných potravín, ktoré neskonzumujeme, predstavuje vysoké náklady z hľadiska životného prostredia týkajúce sa spotreby energie a prírodných zdrojov (najmä vodných), rovnako ako emisií skleníkových plynov vypúšťaných do atmosféry; odhaduje sa, že približne 89 miliónov ton potravín vyhodených v Európe vyprodukuje ročne 170 miliónov ton CO2. Emisie skleníkových plynov spojené s výrobou, balením a prepravou vyhodených potravín sú zbytočnými dodatočnými emisiami. Zlepšenie efektívnosti potravinového dodávateľského reťazca v záujme predchádzania plytvaniu potravinami a odstránenia tvorby požívateľného potravinového odpadu je kľúčovým opatrením na zmiernenie zmeny klímy.

Okrem škôd na životnom prostredí zapríčinených výrobou potravín, ktoré sa následne nepoužijú, je potrebné vziať do úvahy náklady na spracovanie a likvidáciu odpadov a stratu príjmov výrobných podnikov.

 

 

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...